Obowiązek utrzymania czystości i porządku

 

Właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku poprzez:

  • wyposażenie nieruchomości w worki lub pojemniki, przeznaczone do zbierania odpadów komunalnych, utrzymanie tych pojemników w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym oraz utrzymanie w odpowiednim stanie sanitarnym i porządkowym miejsc gromadzenia odpadów, chyba że na mocy uchwały rady gminy, o której mowa w art. 6r ust. 3, obowiązki te w całości lub w części przejmie gmina jako część usługi w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości w zamian za uiszczoną przez właściciela opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi;
  • przyłączenie nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej lub, w przypadku gdy budowa sieci kanalizacyjnej jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona, wyposażenie nieruchomości w zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych lub w przydomową oczyszczalnię ścieków bytowych, spełniające wymagania określone w przepisach odrębnych; przyłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej nie jest obowiązkowe, jeżeli nieruchomość jest wyposażona w przydomową oczyszczalnię ścieków spełniającą wymagania określone w przepisach odrębnych;
  • zbieranie w sposób selektywny powstałych na terenie nieruchomości odpadów komunalnych zgodnie z wymaganiami określonymi w regulaminie oraz sposobem określonym w przepisach wydanych na podstawie art. 4a ust. 1;
  • gromadzenie nieczystości ciekłych w zbiornikach bezodpływowych;
  • pozbywanie się zebranych na terenie nieruchomości odpadów komunalnych oraz nieczystości ciekłych w sposób zgodny z przepisami ustawy i przepisami odrębnymi;
  • uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości; właściciel nieruchomości nie jest obowiązany do uprzątnięcia chodnika, na którym jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych;

Niesegregowane odpady komunalne są przekazywane przez właścicieli nieruchomości gminnej jednostce organizacyjnej lub przedsiębiorcy odbierającemu odpady komunalne wpisanemu do rejestru działalności regulowanej.

Wykonywanie obowiązków utrzymania czystości na terenie budowy należy do wykonawcy robót budowlanych.

Uprzątnięcie i pozbycie się błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z wydzielonych krawężnikiem lub oznakowaniem poziomym torowisk pojazdów szynowych, znajdujących się na terenie gminy, należy do obowiązków przedsiębiorców użytkujących te torowiska.

Obowiązki utrzymania czystości i porządku na drogach publicznych należą do zarządu drogi.

Do obowiązków zarządu drogi należy także:

  • zbieranie i pozbywanie się odpadów zgromadzonych w pojemnikach lub workach do tego przeznaczonych i utrzymanie tych pojemników w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym oraz utrzymanie w odpowiednim stanie sanitarnym i porządkowym miejsc gromadzenia odpadów;
  • pozbycie się błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń uprzątniętych z chodników przez właścicieli nieruchomości przyległych do drogi publicznej;
  • uprzątnięcie i pozbycie się błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników, jeżeli zarząd drogi pobiera opłaty z tytułu postoju lub parkowania pojazdów samochodowych na takim chodniku.

Obowiązki utrzymania czystości i porządku na terenach innych niż wymienione wyżej należą do gminy. Do obowiązków gminy należy także:

  • uprzątnięcie i pozbycie się błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników, jeżeli gmina pobiera opłaty z tytułu postoju lub parkowania pojazdów samochodowych na takim chodniku oraz zbieranie i pozbycie się odpadów zgromadzonych w pojemnikach lub workach do tego przeznaczonych, umieszczonych na tym chodniku, utrzymanie tych pojemników w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym oraz utrzymanie w odpowiednim stanie sanitarnym i porządkowym miejsc gromadzenia odpadów.

Nadzór nad realizacją ww. obowiązków sprawuje Burmistrz Miasta Lubaczowa. W przypadku stwierdzenia niewykonania obowiązków Burmistrz wydaje decyzję nakazującą wykonanie obowiązku. Wykonywanie decyzji, podlega egzekucji w trybie przepisów ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2019 r. poz. 1438, z późn. zm.).

W PIGUŁCE: NIECZYSTOŚCI CIEKŁE – OBOWIĄZKI GMINY, WŁAŚCICIELI NIERUCHOMOŚCI I PRZEDSIĘBIORCÓW

Od 1 stycznia 2023 roku na wszystkich gminach w Polsce nałożono obowiązek prowadzenia ewidencji zbiorników bezodpływowych oraz ewidencji przydomowych oczyszczalni ścieków, a także prowadzenie kontroli w zakresie regularnego opróżniania zbiorników. Nowelizacje ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 399 z późn. zm.) wprowadziła szereg zmian nie tylko dla gmin ale również dla mieszkańców i przedsiębiorców chcących prowadzić działalność regulowaną.

Przypominamy o obowiązku spoczywającym na właścicielach nieruchomości, którzy nie są podłączeni do sieci kanalizacyjnej i korzystają ze zbiornika bezodpływowego lub z przydomowej oczyszczalni ścieków – https://um.lubaczow.pl/aktualnosci/informujemy-o-obowiazku-spoczywajacym-na-wlascicielach-nieruchomosci-wynikajacym-z-ustawy-o-utrzymaniu-czystosci-i-porzadku-w-gminach.html

Wg ewidencji na dzień 31 grudnia 2024 r. 47 nieruchomości zamieszkałych na terenie Gminy Miejskiej Lubaczów korzysta ze zbiorników bezodpływowych. Na 32 nieruchomościach znajduje się zbiornik bezodpływowy, kolejne 14 wyposażone jest w przydomowe oczyszczalnie ścieków.

W rejestrze prowadzonym przez Burmistrza Miasta Lubaczowa wpisanych jest 8 podmiotów prowadzących działalność regulowaną w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych lub osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków i transportu nieczystości ciekłych.

W 2024 roku przeprowadzono 40 kontroli właścicieli nieruchomości w zakresie wymagań opróżniania zbiorników bezodpływowych lub osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków, posiadanych umów oraz rachunków za wykonanie usługi przez przedsiębiorcę posiadającego zezwolenie.

ZAPLANOWANE KONTROLE NA ROK 2025

Kontrolami objęte zostaną nieruchomości zamieszkałe, na których w ostatnich 2 latach nie przeprowadzono czynności kontrolnych, tj. kontroli dokumentów potwierdzających wykonanie usługi opróżniania zbiornika bezodpływowego lub osadnika w przydomowej oczyszczalni ścieków oraz posiadania umowy na tą usługę.

Kontrolom podlegać będą również podmioty prowadzące działalność regulowaną wpisane do rejestru prowadzonego przez Burmistrza Miasta Lubaczowa.

GDZIE ZGŁOSIĆ POSIADANIE ZBIORNIKU BEZODPŁYWOWEGO LUB PRZYDOMOWEJ OCZYSZCZALNI?

Zgłoszenie należy kierować do Burmistrza Miasta Lubaczowa na przygotowanym formularzu:

ZBIORNIKÓW BEZODPŁYWOWYCH LUB PRZYDOMOWYCH OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓWZGŁOSZENIE 
RODO

JAK CZĘSTO MUSZĘ NALEŻY OPRÓŻNIAĆ ZBIORNIK BEZODPŁYWOWY LUB OSADNIK W PRZYDOMOWEJ OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW?

Zgodnie z Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miejskiej Lubaczów każdy właściciel nieruchomości posiadający zbiornik bezodpływowy lub oczyszczalnię ścieków ma obowiązek przestrzegać wymagań dotyczących częstotliwości opróżniania:

  • w przypadku nieruchomości wyposażonej w zbiornik bezodpływowy – co najmniej raz na pół roku;
  • w przypadku nieruchomości wyposażonej w przydomową oczyszczalnię ścieków:
  1. z częstotliwością wynikającą z instrukcji eksploatacji przydomowej oczyszczalni ścieków jednak nie rzadziej niż raz w roku;
  2. w przypadku braku instrukcji eksploatacji przydomowej oczyszczalni ścieków – co najmniej raz w roku.

KTO MOŻE ODBIERAĆ NIECZYSTOŚCI CIEKŁE W LUBACZOWIE?

Przedsiębiorcy którzy uzyskali zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych lub osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków i transportu nieczystości ciekłych i zostali wpisani do rejestru prowadzonego przez Burmistrza Miasta Lubaczowa.

JAKIE WYMAGANIA MUSI SPEŁNIĆ PRZEDSIĘBIORCA?

Wymagania jakie musi spełnić przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych lub osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków i transportu nieczystości ciekłych na terenie Gminy Miejskiej Lubaczów określa uchwała nr 79/IX/2024 Rady Miejskiej w Lubaczowie z dnia 28 listopada 2024 r. (https://edziennik.rzeszow.uw.gov.pl/eli/POL_WOJ_PK/2024/5425/ogl/pol/pdf)

GDZIE ZNAJDĘ  PRZEDSIĘBIORCĘ?

Burmistrz Miasta Lubaczowa prowadzi rejestr (https://czystylubaczow.info/rejestr-dzialalnosci-regulowanej/)  przedsiębiorców w formie elektronicznej na stronie www.czystylubaczow.info